Mają nosa na nowotwory. Niesamowite możliwości psów
Wieloletnie badania nad psami ujawniają ich niesamowite umiejętności. Czworonogi nie tylko wyczuwają stres u swoich właścicieli czy rozpoznają słowa, ale także mają zdolność identyfikowania poważnych problemów zdrowotnych – wszystko dzięki swojemu fenomenalnemu węchowi. Niedawno pisaliśmy o tym, że psy potrafią wyczuć nowotwór u człowieka.
Teraz przeprowadzono kolejne, nowatorskie badania, które dowodzą, że psy potrafią wyczuć raka także u innych zwierząt.
Badania rzucają nowe światło na możliwości psów
Na łamach czasopisma naukowego „Veterinary and Comparative Oncology” opublikowano badanie, które jest dowodem na te niezwykłe zdolności czworonogów. Eksperymenty przeprowadzone przez specjalistów z organizacji Medical Detection Dogs (MDD) dowiodły, że psy mogą z dużą dokładnością identyfikować próbki moczu pochodzące od psów cierpiących na raka przejściowokomórkowego pęcherza moczowego – najczęściej występujący nowotwór złośliwy układu moczowego u psów.
W badaniu udział wzięły trzy psy, w tym czarny labrador o imieniu Marlow. Zwierzęta zostały przeszkolone, by rozpoznawać próbki moczu od zdrowych psów i od tych, u których rozwijał się nowotwór. Próbki były umieszczane w metalowych stojakach, a zadaniem psów było wskazanie tych, które zawierały oznaki raka, na przykład poprzez siadanie lub patrzenie na opiekuna. Za prawidłowe rozpoznanie psy były nagradzane smakołykami lub zabawą.
Niezwykłe rezultaty
– Jesteśmy zachwyceni tym, że psy wykazały tak wysoką skuteczność w wykrywaniu raka pęcherza moczowego – powiedziała Claire Guest, główna badaczka w MDD. Dodała, że dzięki tym badaniom istnieje szansa na opracowanie nowej, szybkiej, taniej i nieinwazyjnej metody diagnostycznej, która pozwoli na wcześniejsze wykrycie choroby.
Rak pęcherza często pozostaje niezauważony aż do osiągnięcia zaawansowanego stadium. Objawy bowiem mogą przypominać infekcje czy obecność kamieni nerkowych. Wczesne rozpoznanie mogłoby zatem znacząco zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.
Psy – sprzymierzeńcy w walce z nowotworami
Zdaniem dr Nicoli Rooney z Bristol Veterinary School, współautorki badań, ten projekt stanowi kolejny dowód na to, że psy są nieocenionymi partnerami w diagnostyce medycznej. Liczne badania i opowieści właścicieli psów wskazują, że zwierzęta te potrafią wyczuwać zmiany zapachowe, które świadczą o problemach zdrowotnych– zarówno u ludzi, jak i u innych psów.
Badacze z MDD są przekonani, że psy mogą odegrać kluczową rolę w opracowywaniu nowych metod diagnostyki chorób, takich jak nowotwory, infekcje bakteryjne czy schorzenia neurologiczne. Dzięki swojemu niezwykłemu węchowi mogą stać się niezastąpionymi sojusznikami lekarzy w walce o zdrowie pacjentów – tych ludzkich, dwunożnych, jak i tych spacerujących na czterech łapach.